sobota, 26 maja 2012

Anioły i demony, Kod Leonarda da Vinci, Zaginiony symbol

 Tytuł : Anioły i Demony, Kod Leonarda da Vinci, Zaginiony Symbol
Autor : Dan Brown
Moja ocena : 9/10

Wszystkie trzy książki były wprost niesamowite. Autor genialnie przedstawił powiązanie faktów przez obrazy Leonarda da Vinci, lub rzeźby Berniniego. Moją oceną byłoby 10/10, gdyby nie maleńki szczegół, który jest dostrzegany dopiero po przeczytaniu co najmniej dwóch książek z tej serii. A mianowicie: fabuła w każdej książce była tak podobna, że niemal identyczna. Niżej postaram cię przytoczyć ogólną fabułę dla ogółu książek, oraz bohaterów.Bohaterowie:
[Główny bohater - Robert Langdon] : Wszechwiedzący bóg, który ma co jakiś czas ubytki w inteligencji. Naiwny. Z wieloma znajomościami. Casanova - w każdej książce ma inną "kobietę". W każdej książce jest co najmniej dwa razy blisko śmierci, (czasem muszą go reanimować), jednak nie jest możliwe żeby umarł. (Bóg normalnie :] )
[Główna bohaterka] : Koniecznie kobieta, koniecznie nie żonata, koniecznie "zakochuje" się w [Głównym bohaterze].
[Zabity] : (lub uprowadzony) stwierdzono u niego pokrewieństwo z [Główną bohaterką]; na którejś z jego części ciała [Morderca] zostawił jakiś ślad lub wskazówkę, dotyczącą rozwoju dalszej fabuł książki.

[Morderca]: Morduje (porywa) ludzi; nie dla siebie, lecz na zlecenie.
[Nauczyciel]: Wariat, który tak nagina prawa, cele, idee, itp., by to on był najważniejszy; zleca morderstwa [Mordercy]; gdzieś pod koniec książki okazuje się, że jest on dość istotną postacią, która towarzyszyła [Głównemu bohaterowi] i [Głównej bohaterce], przez większą część książki.

Fabuła książek:
[Główny bohater - Robert Langdon] zostaje przywieziony na miejsce, gdzie został zamordowany (lub porwany jego przyjaciel, - [Zabity]. W międzyczasie poznaje [Główną bohaterkę], i od te pory pracują razem. Zdobywają jakąś wskazówkę, zostawioną przez [Mordercę] lub [Zabitego], którą od tego czasu będą się kierować. Zaczyna gonić ich policja. Pierwsze schronienie daje im jakaś osoba, która nie ma większego wpływu na fabułę. [Robert Langdon] daje popis swoich umiejętności, ale policja ich dogania i z ledwością uciekają. Przy okazji zaczyna gonić ich [Morderca], oni dalej uciekają. Drugą osobą, która pomaga im się ukryć jest [Nauczyciel], ale główni bohaterowie nie mają pojęcia kim on jest. [Nauczyciel] bardzo im pomaga (tego wątku nie ma w Zaginionym Symbolu), a [Robert Langdon] zaczyna mieć ubytki w "pamięci". Policja przestaje ich gonić i zaczyna współpracować. [Główna bohaterka] zostaje porwana, a [Morderca][Robert Langdon] stają sobie "oko w oko".Wygrywa [Morderca], a wszyscy myślą, że [Robert Langdon] umarł. [Główna bohaterka] zostaje odnaleziona. Potem umiera [Morderca], a [Robert Langdon] "wraca" do świata żywych. Zagadka zostaje rozwiązana, [Robert Langdon] znowu popisyje się swoją wiedzą i wtedy wszyscy dowiadujemy się kim jest [Nauczyciel]. Na samym końcu następuje wątek miłosny [Roberta Langdona][Głównej bohaterki].

Fabuła przedstawia się mniej więcej tak, ale z tego względu, że książki nie są zupełnie identyczne, w niektórych książkach brakuje niektórych wątków przedstawionych powyżej.

2 komentarze:

  1. Bardzo chciałabym przeczytać, ale wciąż nie mogę dorwać w bibliotece.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałam tylko Kod, zmarnowalam na niego cały wieczór. Nie wiem, Dan Brown nie podbił mego serca. Resztę jego dorobku sobie odpuszczę

    OdpowiedzUsuń