piątek, 8 czerwca 2012

Metro 2033, Metro 2034


 Tytuł : Metro 2033, Metro 2034
Autor : Dmitry Glukhovsky
Moja ocena : 9/10


Książki skończyłam czytać kilka dni temu. Oby dwie są bardzo dobre i jak najbardziej je polecam. Pierwsza książka była trochę lepsza, lecz koniec drugiej był bardziej wstrząsający. Może dlatego, że w książce Metro 2034 został zawiązany wątek miłosny.
Opiszę więc w skrócie obydwie książki.

Metro 2033
Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, gdzie świat  po III wojnie światowej jest zniszczony bombami atomowymi, a rosyjscy ludzie z powody zbyt wysokiego promieniowania są zmuszeni do mieszkania w moskiewskim metrze. Główny bohater Artem - otrzymuje od Huntera (stalker) zadanie: musi przedostać się do legendarnej stacji Polis, by przekazać ostrzeżenie o nowym zagrożeniu, o mutantach którzy zaczęli atakować ludzi. Utwór opowiada o niezwykłych zdarzeniach, które przeżył Artem w drodze do Polis, o zwiedzaniu świata na powierzchni ziemi zniszczonej przez konflikt atomowy oraz o nowych istotach - 'czarnych'.
Książka została napisana językiem barwnym, bogatym, często trzyma w napięciu. Bardzo podobały mi się opisy wszystkich stacji metra i życie ludzi pod ziemią, które przedstawił autor.

Metro 2034
Akcja tej książki również odbywa się w moskiewskim metrze. Głównym bohaterem nie jest jedna osoba, tak jak w poprzedniej części, lecz trzy: Hunter, Sasza i Homer. W książce pojawia się również główna postać Metra 2033 - Artem - tym razem jako osoba drugoplanowa.
Celem głównych bohaterów jest ocalenie metra przed epidemią, która opanowała jedną z opuszczonych stacji.
Początek książki jest nieporównywalnie gorszy od poprzedniej części, lecz potem powieść rozwija swoją fabułę i staje się wciągająca.
Z biografii można się dowiedzieć, że wszechstronnie wykształcony autor od dłuższego czasu interesował się postapokaliptycznym światem, oraz o tym co stanie się po globalnej katastrofie. Tak powstały jego książki Metro 2033 i Metro 2034, oraz 'Czas Zmierzchu' - inna książka którą również zamierzam przeczytać.

2 komentarze:

  1. Sądzę, że pierwszą część uda mi się zdobyć w bibliotece. Już nie mogę się doczekać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawie się zapowiada.Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń