niedziela, 3 lutego 2013

Hobbit

Tytuł : Hobbit - czyli tam i z powrotem
Autor : J.R.R. Tolkien
Moja ocena : 10/10


Hobbit był moją pierwszą książką Tolkiena jaką przeczytałam. Zabrałam się za nią, gdy byłam w szóstej klasie, ponieważ była moją lekturą. Było to bardzo dawno, ale pamiętam, że pochłonęłam ją jednym tchem. Właśnie dzięki tej książce przeczytałam pół roku później Władcę Pierścieni, a potem inne książki Tolkiena. Teraz przeczytałam Hobbita drugi raz.

Postanowiłam zrecenzować tę książkę, ponieważ niedawno byłam na "Hobbicie" w kinie i film bardzo mi się spodobał.

Książka opowiada o hobbicie - Bilbo, który wiedzie spokojne życie w swojej norze. Nagle jego spokój zostaje przerwany przez wizytę Gandalfa i trzynastu krasnoludów. Zaproponowali oni hobbitowi udział w przygodzie. Po długich namowach Bilbo zgadza się na udział w wyprawie. Jej celem jest Samotna Góra - dom krasnoludów, z którego zostali wygnani przez smoka.

Podróż jest obfita w przygody, które trzymają czytelnika w napięciu. Bohaterowie - tak jak w każdym świecie stworzonym przez Tolkiena - barwni i charakterystyczni.

Film był naprawdę dobry i genialnie odwzorowywał historię książki. Myślę, że jeszcze długo nie będzie tak dobrego filmu.

Genialna piosenka z Hobbita


Książka przeczytana w ramach wyzwania :

4 komentarze:

 1. Póki co przeczytałam książkę dwukrotnie, ale z pewnością do niej jeszcze powrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie była nią aż tak zachwycona :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja jakoś nie mogę się przekonać do twórczości Tolkiena :/ Może to dlatego, że odstraszają mnie autorzy lektur, do których czytania jesteśmy po prostu zmuszani :p Mimo wszystko chciałabym kiedyś zapoznać się z jego twórczością, jaką książkę mogłabyś mi polecić ? :)Ciekawa recenzja, pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję zacząć właśnie od Hobbita. A jeśli chcesz spróbować innej książki to może Władca Pierścieni. Reszta książek Tolkiena jest raczej ciężka i trzeba zdecydowanie lubić jego styl, by zrozumieć i polubić te książki. Jednak nie przeczytałam jeszcze wszystkich książek tego autora, więc niestety nie mogę Ci więcej doradzić...

   Usuń