czwartek, 21 lutego 2013

Tunele

Tytuł : Tunele
Autor : Roderick Gordon & Brian Williams
Moja ocena : 10/10
Tom: 1


Do kupna książki skłoniła mnie tak naprawdę okładka. Zwykle jednak bywa, że kupowanie książek "po okładce" nie jest najlepszym sposobem na zdobywanie dobrych lektur. Jednak tym razem się nie zawiodłam.

Will jest piętnastoletnim chłopcem mieszkającym w jednej z dzielnic Londynu. Jest on osobą drobnej budowy, oraz jest albinosem. Mieszka razem z ze swoją rodziną: tatą, mamą oraz Rebeką - swoją siostrą. Will  razem ze swoim tatą mają całkiem "przyjemne" wspólne zajęcie. Kopią on tunele. Zwykle wybierają odludne miejsca, jak na przykład stare wysypiska. W dość nietypowym hobby Willa pomaga mu przyjaciel Chester.

Plakat filmu
Pewnego dnia ojciec Will'a znika, a chłopiec postanawia go odszukać. Razem ze swoim przyjacielem Chesterem wyrusza w podróż do podziemi, gdzie dokonuje niesamowitego odkrycia.

Tę książkę cechuje oryginalność. Czytałam w życiu już wiele książek fantasy, a światy w nich opisane mogę często porównać (np. świat Wiedźmina można porównać do świata Władcy Pierścieni). Z Tunelami jest inaczej. Świat, który został opisany w Tunelach jest jedyny i niepowtarzalny. Tworząc go, autorzy musieli zaczynać od zera. Mimo, że historia tego świata nie jest taka duża jak w Wiedźminie, to pisarzom należą się uznania ponieważ są oryginalni, a to jest cecha której brakuje w dzisiejszych czasach.

Tunele jest książką, która mnie kompletnie zaskoczyła. Nigdy wcześniej nie słyszałam o niej, dlatego właśnie wywarła na mnie pozytywne wrażenie.

Słyszałam o tym, że postanowiono zekranizować, tę książkę. Mimo, iż datę premiery wyznaczono na 2011 rok, to film nigdy nie trafił na ekrany kin, i nie wiadomo czy trafi. Jeżeli jednak film ujrzy światło dzienne, to z chęcią wybiorę się na niego nawet w dniu premiery.
Zapowiedź filmu

***
Książka została przeczytana w ramach wyzwania: Czytam Fantastykę

3 komentarze:

 1. dziękuję za podesłanie linka do recenzji,
  została ona dodana do wyzwania :)
  pozdrawiam :)

  mała uwaga na przyszłość :)
  dodawaj kolejne linki jako nowy komentarz, nie pod poprzednio zostawionym
  wiem, że takie były zasady, kiedy startowało wyzwanie, ale pod koniec stycznia pojawiła się notka aktualizacyjna, gdzie zniosłam akurat ten punkt

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja koleżanka zachwycała się kiedyś "Tunelami", co sprawiło, że sama mam na nie ochotę i na pewno kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niegdyś miałam okazję przeczytać 5 tomów i pochłonęły mnie one bez reszty, przede mną jeszcze ostatni tom, którego za nic nie mogę w bibliotece wyhaczyć :D

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie. :)

  OdpowiedzUsuń