środa, 4 lipca 2012

Cosmopolis

Tytuł : Cosmopolis
Autor : Don DeLillo
Moja ocena : 5/10
Liczba stron : 170


Spodziewałam się po książce wielu rzeczy ale żadnej z nich nie otrzymałam. Do kupna zachęciła mnie okładka, słyszałam również o filmie. Myślałam, że będzie wciągająca i trzymająca w napięciu. Zawiodłam się nieco na niej.

W książce prawie nic się nie dzieje, tak naprawdę podobało mi się ostatnie dziesięć ostatnich stron kiedy zaczyna się coś dziać. Ostatnie dziesięć stron było rewelacyjne, cała reszta tak naprawdę mi się nie podobała.

Główny bohater - Eric Packer jest 28-letnim milionerem. Ma biuro w swojej limuzynie i cięgle sprawdza wykresy z giełdy walutowej. Posiada również 81-piętrowy wieżowiec, jest typowym egoistycznym bogaczem, a jego życie jest całkowicie puste. Ożenił się z kobietą tylko dla jej urody , zupełnie jej nie zna i nie darzy uczuciem. Sytuacja staje się napięta, gdy zostaje zamordowany Arthur Rapp. Ludzie są przekonani, że to zamach, a następną ofiarą może być właśnie Eric. Główny bohater stał w korku, wtedy gdy na ulicach zaczynały się zamieszki.

Książka nie wzbudziła we mnie żadnych uczuć, cóż się dziwić, książka była dokładnie jak Eric - pozbawiona emocji. Autor ukazał świat, w najgorszych barwach i z najgorszej strony. Ludzie są obrzydliwi, ich zachowania balansują na granicy zwierzęcych rytuałów, a główny bohater w pogoni za fortuną utracił swoje człowieczeństwo.

Na film nie wybieram się do kina, ale może obejrzę go kiedyś w internecie gdy będę miała trochę wolnego czasu. Mam nadzieję, że zekranizowana książka będzie lepiej przedstawiona w filmie, niż na papierze. Po filmie nie spodziewam się co prawda czegoś wyjątkowego, ale jestem ciekawa co wymyślili reżyserzy.

2 komentarze:

  1. Skoro Tobie się nie podobała, to i ja podziękuję. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń